Nezařazené

Hygge

Tak tento článek je z úplně jiného soudku. Nejenomže se skoro nedotkne tématu cestování, ale ani našeho rodinného života. Nicméně se přímo hodí do současného pochmurného zimního období. Přitom obsah příspěvku můžete číst a aplikovat celoročně. Týká se totiž takzvaného hygge – způsobu života uživaného zejména v severských zemích. A právě tomutu způsobu života je přikládán podíl na tom, jak šťastní seveřané, zejméná Dánové, jsou.

Už jste někdy o hygge slyšeli? Co to vlastně je? Pokud bych ho měla charakterizovat hodně stručně, jedná se o pohodu, vytvoření příjemného prostředí a vlastně toho, co vám dělá dobře. Člověk se potřebuje cítit pohodlně, umět si odpočinout a taky si užít společný čas s přáteli a rodinou. A to ho činí šťastným. Ok, tohle nebylo úplně stručně, ale takhle nějak to vidím. A jak něčeho takového docílit? Existuje několik hygge tipů, jež vám vykouzlí minimálně hřejivý pocit. Jde jenom o to se zastavit, chvíli si užít daný okamžik a nikam nespěchat.

Světlo – příjemnou atmosféru vytvoříte tlumeným světlem, nejlépe pomocí svíček. Pokud se chystáte pořizovat osvětlení do interiéru, nezapomeňte se zamyslet nad tím, jak na vás působí a jaké ve vás vyvolává pocity. Nejméně vhodné jsou zářivky, ty pokud možno vynechte.

Pohodlí – jak si zpříjemnit aktuální okamžik? Tím, že si obléknete něco pohodlného a ležérního – svetr, vlněné ponožky… Můžete se zachumlat do heboučké deky a obklopit se polštáři.

Nápoje – čaj, voňavá káva nebo horká čokoláda pro mě představují hygge. Dobrý nápoj, který si rádi vychutnáváte sami nebo ve společnosti přátel, vám vždy navodí příjemný pocit a pozvedne náladu.

Příroda – zkuste si zařídit domov pomocí nábytku ze dřeva či dřevěných doplňků, slaměných dekorací, dát do vázy květiny, větvičky, položit na zem kožešinu (za mě spíše umělou), prostě si přinést kousek přírody do interiéru. Není nutné však trávit všechen čas doma. Co takhle si posedět někde u řeky, na zahradě, v parku nebo u táboráku?

Knihy – k hygge patří knihy a taková police zaplněná knihami je hodně hygge. Čas strávený s příjemným čtením někde v koutě pod dekou vám zaručeně udělá dobře.

Společnost – jedním z hygge prvků je i schopnost vychutnat si čas s druhými, například při přípravě jídla. Zkuste zapojit i ostatní a uvidíte, jak si to všichni užijete. Důležité je zastavit se a žít přítomným okamžikem!

Tento článek je pro rok 2020 poslední – znovu se potkáme v novém roce 2021. Všem nám přeju, ať je rok 2021 plný nových dobrodružství, ať jsme všichni zdraví a můžeme si naplno užívat všeho krásného, co nám přínese!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s