Život po Americe

Přes královský hrad a českou podkovu k jednomu z našich nejkrásnějších zámků

S miminkem v bříšku, asi v 5. měsíci těhotenství, se nám v červenci 2018 podařilo zavítat do Středočeského kraje. Zarezervovali jsme si ubytování u Slapské přehrady a těšili se na výlety, které byly před námi. Plán byl jednoduchý a nenáročný a celý pobyt jsme brali jako jeden z posledních (ne-li jako úplně poslední), kdy jsme sami dva. Příště už budeme tři. Ubytovali jsme se až navečer, protože cestě na Slapy předcházela promoce mojí ségry v Praze.

Karlštejn

Druhý den se před námi objevil Karlštejn, tehdejší sídlo římského císaře a českého krále Karla IV. Tentokrát ale nebyl tento významný hrad cílem výletu, ale pouze krátkou zastávkou. Zrovna byla hlavní turistická sezóna a jelikož jsme Karlštejn navštívili už v minulosti, tak jsme se rozhodli dovnitř nejít a prohlédnout si ho pěkně z dálky. Vyplatilo se – naskytl se nám krásný pohled.

Lom Velká Amerika

Hlavním bodem dne ale bylo zcela odlišné místo. Dnes se jedná o hodně známé a turisty vyhledávané místo a od Karlštejna leží co by kamenem dohodil – bývalý lom Velká Amerika. Možná se mu tak říká, protože připomíná jeden z nejznámějších amerických národních parků – Grand Canyon. A možná taky ne. Ve skutečnosti je totiž název daný postupem těžby. Vápenec se zde těžil tak, že z hlavní chodby se kopaly odbočky – tedy americkým způsobem.

Hrad Křivoklát

Dalšího rána se vydáváme do křivoklátských lesů, na královský hrad Křivoklát, jež se rozprostírá nad řekou Berounkou. Historie hradu sahá až do 12. století. Kromě prohlídky Křivoklátu doporučuji také nedaleký Týřov. Jedná se o zříceninu hradu a dostanete se k ní příjemnou procházkou z okraje obce Skryje. Žlutá turistická stezka vás nejprve povede po vrstevnici, potom přes Úpořský potok a do prudkého svahu. Po vystoupání několika desítek výškových metrů se vám naskytnou nádherné výhledy.

Vyhlídka Máj – pohled na meandr řeky Vltavy

Poslední den míříme ke známé vyhlídce Máj. Auto necháváme na parkovišti v obci Teletín a po polní/lesní cestě stoupáme do mírného kopce. Ten nás zavede až na skalnatý útes nad řekou Vltavou. Na fotky tohohle místa jste už určitě na internetu narazili, vyhlídka je docela profláklá. A musím říct, že stojí za to! Krajina se samozřejmě běhěm jednotlivých ročních období mění a tak to tu pokaždé vypadá jinak. My jsme „podkovu“ zastihli během slunečného letního dne a pohled to byl úchvatný! Určitě bych se sem ráda podívala znovu třeba na podzim – musí to tu hrát všemi barvami!

Zámek Konopiště

Od vyhlídky Máj se přesouváme k půl hodiny vzdálenému Konopišti. Jelikož je to jeden z našich nejznámějších zámků, jeho návštěvu mám v plánu už delší dobu. Pro mě, jako milovníka přírody, je ale nejzajímavější místní zámecký park. Nachází se zde Růžová zahrada se skleníkem, několik naučných stezek, zámecký rybník a spousta zeleně. Nejdříve si obejdeme zámek a pak už se těšíme na procházku parkem. Před návratem domů se ještě posilníme obědem v restauraci na okraji Benešova. Odsud nám cesta zpět do Liberce trvá hodinu a půl.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s