Život po Americe

Lázeňským trojúhelníkem a přes Slavkovský les až k rašeliništím

Na konci července 2019 nás čekal pobyt ve vesničce Ostroh nedaleko Františkových lázní, na samém okraji západních Čech. Moc jsme se těšili, že po dlouhé době změníme prostředí a někam se podíváme. V Ostrohu se kromě penzionu a hotelu Seeberg nachází i stejnojmenný hrad, kolem kterého vede naučná stezka Okolí hradu Seeberg. Hned první den vpodvečer jsme se i s kočárkem na tento okruh vydali.

Hrad Seeberg

Další den míříme do Mariánských lázní. Tohle město miluju! Je úžásné, krásné, obklopené přírodou a vždycky, když tam jsem, tak říkám, že bych tam jednou chtěla bydlet. Asi je to i tím, že tohle malebné městečko s jedinečnou atmosférou spočívá v údolí obklopeným Slavkovským lesem. V centru se rozprostírá nádherně upravený park, kolem něhož najdete lázeňské budovy, hotely, kolonádu a několik kostelíků.

Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene

Město není nijak velké a tak lze auto nechat na parkovišti u obchodní zóny Nová Chebská a pěšky dojít po Hlavní třídě až do centra. Na sady Václava Skalníka navazuje Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Stavba leží pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Určitě vás zaujme architektonický styl kostela – novobyzantský sloh se u nás moc často nevidí. Odtud už je to kousek ke Kolonádě Maxima Gorkého se známou Zpívající fontánou.

Zpívající fontána

Pár let nazpátek jsme měli možnost vidět hrající fontánu v noci. Byl to krásný zážitek. Fontána hraje i ve dne, ale po setmění (za doprovodu světelných efektů) to má přeci jenom daleko větší kouzlo. Během našeho tehdejšího pobytu jsme toho stihli projet o něco víc než v roce 2019 a já tu některá navštívená místa zmíním.

Miniatura kostela Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Na kopci nad Mariánkami leží park Boheminium. Dostanete se tam autem, ale vetší zábava bude cesta lanovkou. Park je lákadlem nejen pro pro děti, ale i pro dospělé. Změnšeniny významných staveb české krajiny jsou detailně zpracované a mají jich tu přes sedmdesát.

V parku Boheminium najdeme i Karlovu Korunu…
… nebo třeba hrad Karlštejn

Kousek od Mariánských lázní můžete navštívit Lázně Kynžvart se stejnojmenným zámkem. Původně barokní stavba byla přestavěna do dnešní klasicistní podoby. Za zámkem se nachází rozsáhlý anglický park a golfová hřiště.

Zámek Kynžvart

Becherovka, Mattoni, Grandhotel Pupp nebo mezinárodní filmový festival, to jsou Karlovy Vary. Lázeňským městem založeným Karlem IV. protéká řeka Ohře, do níž se při vstupu do centra vlévá říčka Teplá. Jedná se o největší město lázeňského trojúhelníku a zároveň je městem krajským. Ty nejzajímavější turistické atrakce jsou ovšem soustředěny pouze v jednom místě, právě v okolí říčky Teplé. Srdcem Varů a nejteplejším pramenem u nás je Vřídlo na Vřídelní kolonádě. Hlavní atraktivity stihnete projít i za jeden den. Pokud si však na Karlovy Vary vyhradíte více času, určitě nebudete litovat. Kromě vřídel a pramenů totiž stojí za vidění i několik vyhlídek nad městem, znát můžete třeba vyhlídku Jelení skok se sochou kamzíka.

Tržní kolonáda

Západočeský lázeňský trojúhelník byl již v minulosti místem návštěv významných osobností jako Goetheho, císaře Františeka Josefa či britského krále Eduarda sedmého. Jezdili sem načerpat blahodárné účinky pramenů a celkově za lázeňským životem. Františkovy lázně jsou třetím městem magického trojúhelníku a oproti dvěma předchozím mají zcela jiný charakter. Všechny budovy v centru jsou dekorované do žluté a bílé barvy a dohromady působí jednotným a čistým dojmem. Upravené ulice zdobí květiny a další zeleň. Celý prostor obklopený parky a sady disponuje několika prameny, kolonádami a sochami. Nejznámější z nich pak najdete v parčíku naproti Společenskému domu – jedná se o sochu malého Františka. Říká se, že každá žena, která se sochy dotkne, otěhotní. Přeci jenom se zde léčí mimo jiné gynekologická onemocnění včetně neplodnosti. František je zároveň symbolem celého lázeňského městečka.

Společenský dům ve Františkových lázních

Není náhodou, že se na jednom územním celku nachází hned několik termálních a minerálních pramenů. Voda zde vyvěrá z hlubin zěmě a pod povrchem to bublá. Oblast je protkaná rašeliništi a slatiništi. Příkladem může být přírodní rezervace SOOS. Přes rezervaci prochází naučná stezka a po cestě můžete spatřit prameny a mofety, tedy bahenní sopky. Část stezky vede po dřevěných chodníčcích, většinou mezi močály. Rezervaci se přezdívá „český Yellowstone“ nebo „malý Island“. SOOS leží pouze pár kilometrů od Františkových lázní a určitě doporučuji sem zajet!

Naučná stezka Kladskými rašeliništi

K procházce může posloužit i naučná stezka Kladská. Trasa vede kolem rybníků a Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny, v samotném srdci Slavkovského lesa. Čas strávený v tomto zajímavém kousku přírody s rozmanitou faunou i flórou nabízí příjemný zážitek. Mezi další památky v okolí patří hrad Loket, hrad a zámek v Bečově nad Teplou, historické centrum Chebu či rozhledna Krásno – a o nich zase jindy 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s