Anglie, Život po Americe

Objevování země, kde se jezdí vlevo

Jó, Anglie, to bylo dobrodružství! Z Čech jsme se přes Německo, Holandsko a Belgií přesunuli do francouzského přístavního města Dunkerque, nalodili se na trajekt a přes Lamanšský průliv doputovali až do anglického Doveru – tady započala naše cesta po jihozápadní Anglii.

A jak to vlastně vzniklo? Myšlenka vyrazit do Velké Británie v nás hlodala už déle. Kromě jihozápadní části s hrabstvími Dorset, Devon a Cornwall, nás lákala také mnohem vzdálenější, severní část – Skotsko. Rozhodování nebylo jednoduché, ale proti Skotsku hrál fakt, že bychom museli využít leteckou dopravu a auto si půjčit na místě. Jih byl přeci jenom dosažitelnější a možnost vyrazit vlastním povozem se zdála v danou chvíli přijatelnější. Přeci jenom jsem byla v „jiném stavu“ a miminku v břiše se tedy přizpůsobovala i cesta 🙂

Křídové útesy Doveru

Vyrážíme 9. června 2018. Vstáváme brzy, abychom do večera dorazili do belgických Antverp, kde máme nocleh. Ubytování si hledáme přes aplikaci Airbnb – první zkušenost máme právě v Antverpách a tak teprve přicházíme na to, jak to vlastně chodí. Jelikož se jedná o ubytování v soukromí, jde většinou o samostatný pokoj, ke kterému máte buď sdílenou nebo samostatnou koupelnu. Většinou mužete využívat i kuchyň. Po příjezdu k domu, ve kterém máme zarezervovaný pokojík, jsme trochu zmatení. Zvoníme, ale nikdo neotevírá. Od majitele dostáváme zprávu, kde najdeme klíč a další instrukce. Připadáme si trochu zvláštně, když vcházíme do cizího domu a nikdo tam není. Do druhého dne nikoho nepotkáme a ráno (10.6.2018) vyrážíme do francouzského přístavu Dunkerque.

Trajekt

Pokud takto cestujete autem, je potřeba si na lodi zarezervovat místo dopředu. Obdržíte speciální kartičku, kterou pak umístíte na zrcátko za přední okno, aby byla zvenku vidět. Nalodění proběhlo v pořádku a po zhruba dvou hodinách už se ocitáme na pobřeží Velké Británie. Vyjíždíme z lodi za ostatními vozidly a zařazujeme se do provozu. Řízení vlevo nám dělá zpočátku problémy. Ještě bude chvíli trvat než si zvykneme…

Přístav v Doveru

Z města se dostáváme na kopec nad ním, abychom si našli místo na parkovišti Dover Car Park. Vydáváme se na procházku nad útesy a kocháme se pohledem na moře. Je odsud vidět přístav i známé Bílé útesy Doveru. Ty jsou zhruba 110 metrů vysoké. Jejich barva je dána čistou křídou a ačkoliv se podobné útesy nacházejí i na jiných místech Anglie, ty u Doveru jsou asi nejznámější.

Park nad Doverem

Po čase stráveném nad městem, kterému se také říká brána do Anglie, nasedáme do auta a vracíme se zpět do provozu. Jízda vlevo je pro nás stále něco nového a pořád si musíme opakovat: „vlevo, vlevo, vlevo“. Koho by napadlo, že si za pár dní opravdu zvykneme a po návratu zpět do Francie to bude: „vpravo! vpravo! vpravo!“. Dalším bodem programu je Canterbury, zhruba 30 minut jízdy od Doveru.

Canterbury

Canterbury můžete znát hlavně ze známých Canterburských povídek od spisovatele Geoffreyho Chaucera. Díky několika stavbám je zapsané na seznamu UNESCO a není čemu se divit – krása střídá nádheru – najdete zde kostely i chrámy, středověké uličky a také opatství St. Augustine´s Abbey, které je spíše zříceninou, ale fascinující. Co určitě při návštěvě tohoto města nesmíte vynechat, je Canterburská katedrála – jedna z nestarších křesťanských staveb v Anglii.

Chodba katedrály v Canterbury

Ubytování nacházíme u dvou milých dam v městečku Chartham poblíž Canterbury. Další den (11.6.2018) míříme dále na západ a po necelých dvou hodinách parkujeme u hradu Herstmouceux. Prohlížíme si zděnou budovu obehnanou vodním příkopem a pokračujeme do rozsáhlých zahrad, kde můžete strávit hodiny chozením a kocháním se.

Hrad Herstmonceux

Od hradu to trvá půl hodinky autem k útesům Seven Sisters. Procházet se můžete jak nahoře nad útesy, tak se dá sejít i dolů a prohlédnout si tento přírodní útvar zase z jiného úhlu. Skupina křídových útesů je součástí stejnojmenného parku a nedaleko se nachází i maják.

Křídové útesy Seven sisters

Pro tento den už před sebou máme jen jednu zastávku – město Brighton. O něm, a taky o dalších (tentokrát hlavně přírodních) památkách, se dočtete v dalším článku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s