Anglie, Život po Americe

Přes mizející chodník až na konec země

Píše se 14.6.2018 a my se probouzíme u města Totnes v jihozápadní Anglii. Dnešní den začínáme na výběžku Berry Head, který je ze tří stran omýván mořem. Místo je známé jako přírodní rezervace s nádhernými výhledy a možností procházek. Kromě toho se zde nachází i více než 100 let starý maják.

Výhled na moře od Berry Head

Cestování v Anglii sebou nese jistou dávku adrenalinu – mimo jízdu vlevo byly dobrodružstvím i cesty po venkově. Velmi často jsou tamní silnice totiž hodně úzké a obklopené vysokými keři, a tak není vidět prakticky nic. Pokud se před vámi objeví další auto, je to vždycky menší šok. Silnice jsou natolik úzké, že musí jedno z aut couvat do té doby, než se najde místo dost široké, aby se tam vešla obě auta a tudíž se vzájemně vyhnula.

Od rezervace Berry Head pokračujeme k hradu Dartmouth Castle. Jelikož hrad leží na druhé straně zátoky a ta se nám objíždět nechce, rozhodujeme se pro přívoz (ferry) mezi obcemi Kingswear a Dartmouth. Máme tak další zajímavý zážitek a po vylodění na druhém břehu se nám na obec Kingswear naskytne krásný pohled.

Mezi obcí Kingswear a Dartmouth jezdí přívoz

Hrad Dartmouth Castle nás příliš nenadchl, přístupný takřka nebyl a moc jsme toho tedy neviděli. O to víc se těšíme na další bod dne – vesnici Polperro. Po téměř dvou hodinách cesty se ocitáme na kraji této malebné rybářské vesničky. Procházku si opravdu vychutnáváme, nikam nespěcháme a chvíli se zdržíme i u přístavu Polperro Harbour. Pro tento den nás už nic dalšího nečeká, jenom přejezd do Stithians, kde máme zarezervovaný pokojíček.

Polperro

15.6.2018 toho máme v plánu o poznání víc. Výlet začíná u skalnatých útesů Lizard Point. Tento výběžek je nejjižnějším bodem Velké Británie a otevřou se vám zde úžasné pohledy na moře. A k tomu se zde nachází i (jak jinak) maják.

Lizard Point

Na to, co nás čeká potom, se moc těšíme. Je to totiž hrad ležící v moři! No vlastně je na malém ostrůvku, ale i tak je to super! Jmenuje se Saint Michael´s Mount a od pevniny ho dělí jenom žulový chodníček, který je schůdný pouze při odlivu. Pokud je příliv, chodník zmizí pod vodou a vy se tak k hradu (nebo z opačného směru) můžete dostat jenom na lodičce. Je tedy potřeba si pohlídat, kdy nastává příliv. My hrad navštívili dopoledne a zpátky na pevninu se vrátili suchou nohou. Odsud jsme si to zamířili zase na jiné památky, ale když jsme pak odpoledne okolo projížděli, chodník už byl úplně pod vodou (fotku najdete níže).

Saint Michael´s Mount
Vesnice Marazion viditelná z hradu Saint Michael´s Mount
Hrad Saint Michael´s Mount

Protože nám pro daný den nestačil nejjižnější bod Anglie, tak míříme za dalším nej – tentokrát dosáhneme nejzápadnějšího místa Anglie. V tomto případě se ale nedá mluvit o nejzápadnějším bodu celé Velké Británie – ten je totiž ve Skotsku. Připadá nám to tu ale hodně turistické a obchůdky se suvenýry bohužel hrají prim.

Land´s End – nejzápadnější místo Anglie

Opravdu jedinečnou stavbou je ovšem The Minack Theatre – divadlo pod širým nebem ležící na skále nad mořem. Voda je zde krásně azurová a tak odpočíváme a užíváme si úžasnou energii, kterou tohle místo rozhodně má.

Minack Theatre
Porthcurno Beach

Cestou zpátky míjíme Saint Michael´s Mount a při pohledu na něj musíme zastavit. Ještě před několika hodinami jsme k němu kráčeli po chodníku. Ten už dočista zmizel pod hladinou.

Saint Michael´s Mount při přílivu

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s